Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy. Postihuje většinou mladé dospělé, častěji ženy. Před příchodem prvních biologických léků na konci minulého století vedla RS u většiny nemocných různým tempem k invaliditě a předčasnému úmrtí. Nové léky pomáhají zpomalit progresi nemoci a mnoho pacientů může žít (téměř) normálním životem.
Roztroušenou sklerózou celosvětově trpí asi 2,5 milionu nemocných. U nás se odhaduje počet nemocných zhruba na 17 tisíc. Principem onemocnění je zcestná reakce imunitního systému, který napadá nejprve myelinové obaly nervových vláken, později i samotná nervová vlákna, a dokonce i nervové buňky. Příčina onemocnění není zcela objasněna, jsou prokázány genetické odlišnosti, uvažuje se o infekci virem Epstein Barrové v dospělém věku, nedostatku vitaminu D, zvažuje se typ složení mikrobiomu i další příčiny. Průběh onemocnění zhoršuje kouření a nesprávná životospráva. K častým doprovodným chorobám patří deprese.
I když se RS dělí na několik typů, typický je zcela individuální průběh u každého nemocného a její průběh tak u konkrétního nemocného nelze spolehlivě předpovědět. Někdo zažije jen jednu ataku (období s příznaky) a po celý život je zdráv, u jiného dochází k rychlé progresi postižení až k invaliditě (primárně progresivní RS). Nejčastěji se však střídá období s příznaky s různě dlouhým obdobím relativního klidu. V průběhu let ale dochází k úbytku mozkové tkáně a od určitého stadia (za různě dlouhou dobu) se stav nemocného trvale zhoršuje.
Cílem léčby je co nejdéle prodloužit dobu, než dojde k trvalé progresi RS. Lékaři se snaží dosáhnout tzv. No Evidence of Disease Activity (NEDA), což znamená: žádné příznaky, žádné zhoršení nálezu na magnetické rezonanci, žádné zhoršení neurologického nálezu (bez progrese disability) a bez úbytku mozkové tkáně.
Včasná a efektivnější léčba
Roztroušená skleróza se v ČR léčí ve vysoce specializovaných centrech. V posledních letech se zásadně zkrátila doba od výskytu prvních příznaků do zahájení léčby (z několika let na týdny). Díky včasné léčbě potom dochází k pomalejší progresi onemocnění a přes rostoucí prevalenci se počet úmrtí z důvodů RS víceméně nemění.
V posledních letech mají pacienti také společně s lékařem možnost aktivně rozhodovat o způsobu léčby. Pokud to je vhodné (indikované) lze aplikaci léčiva provést injekčně, nebo v tabletách. Všechny léky ale nejsou vhodné pro všechny pacienty. Navíc mají lékaři v posledních deseti letech možnost změnit přípravek, když tzv. léčba první linie přestane účinkovat. Byly totiž již vyvinuty vysoce účinné léky a léčebné strategie.
„Vysoce inovativní léčivé přípravky představují průlom v prognóze pacientů. Ve vývoji je aktuálně 40 léků, nejen pro primárně progresivní formu, ale i pro vyšší stadia choroby, a navíc jsou ve výzkumu léky, které mají „spravit“ poškozená nervová vlákna a jejich obaly,“ říká Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Léčba je ekonomicky efektivní
S rostoucím počtem úspěšně léčených pacientů klesá počet a délka hospitalizací. „Nárůst podílu hospitalizací kratších než jeden týden významně ulehčuje nemocnicím i zdravotnímu systému. Úspory za pobyty v nemocnici za období 2010 až 2017 činí 560 milionů korun,“ dodává Dvořáček.
Přestože léčba vysoce inovativními léčivými přípravky je drahá, vede k delší práceschopnosti nemocných. Ti pak odvádějí do systému zdravotní pojištění (daně), místo toho, aby čerpali invalidní důchod a sociální dávky. Odvody státu ze mzdy vydělané pacienty byly v roce 2018 o 640 milionů korun vyšší než v roce 2013. Celková mzda pacientů byla v roce 2018 o 2,4 miliardy korun vyšší než před 5 lety.