Karcinom prostaty
Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů. Objevuje se zhruba u jednoho z devíti mužů. Současná léčba nabízí kvalitnější život a šanci na úplné vyléčení. Je také odhaleno více nádorů než dříve, navíc ve stadiu, kdy je rakovina kurabilní. Cílená hormonální léčba dokáže vývoj onemocnění zpomalit a představuje jen malý zásah do života pacienta.
Ve většině případů představuje rakovina prostaty pomalu rostoucí nádor, který se může roky rozvíjet bez povšimnutí, protože nevyvolává žádné příznaky. Ty jsou patrné až v pokročilém stadiu onemocnění. Mezi (pozdní) symptomy patří: nucení na močení, časté močení, pocit nevyprázdnění, močení v malých dávkách nebo slabý proud moči, což často vede k mylné diagnóze benigní hyperplázie prostaty (prosté zvětšení prostaty). Velmi pozdním vzácnějším příznakem je krev v moči (známka prorůstání nádoru do okolních tkání). Zlom do diagnostiky přineslo v devadesátých letech minulého století vyšetření tzv. prostatického specifického antigenu (PSA), jehož pozitivita na problém upozorní.
Kvalitnější život a šance na úplné vyléčení
Moderní metody jsou schopné odhalit výskyt nádoru dříve, než dojde k jeho rozšíření. Onemocnění je tedy oproti minulosti častěji zachyceno ve stadiu, kdy je rakovina prostaty ještě vyléčitelná. „Cílená hormonální léčba dokáže napomoci zpomalení vývoje rakoviny a představuje jen malý zásah do života pacienta. Pacienti tak tráví méně času v nemocnicích a mohou žít plnohodnotnější život,“ uvádí říká Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Prostatu je dnes možné operovat laparoskopicky (miniinvazivní metoda) či roboticky, což snižuje riziko komplikací a umožňuje rychlejší zotavení. Díky inovativní medicíně dále existuje velká šíře terapeutických alternativ umožňující šetrnou, individualizovanou léčbu. „I přes limitující možnosti hormonální léčby antiandrogeny je jejich aplikace u nemetastazujících forem rakoviny prostaty pro pacienta přínosem,“ říká o přínosech hormonální léčby Vilím Šimánek z pacientské organizace PROSTAK o.p.s. Do léčebných postupů karcinomu prostaty, které zlepšují prognózu nemocného, se řadí i moderní imunologická léčba. K velkému pokroku došlo i na poli radioterapie, například tzv. brachyterapie umožňuje nádor ozářit z bezprostřední blízkosti, čímž zůstanou ušetřeny okolní tkáně. Metod je však mnohem více.
Nižší nutnost hospitalizace a klesající úmrtnost
Prevence a inovativní medicína výrazně a dlouhodobě prodlužují očekávanou délku života u pacientů s rakovinou prostaty. Míra 5letého přežití od roku 1990 výrazně vzrostla, v prvním, druhém a třetím stádiu onemocnění dosahuje téměř 100 %, ve čtvrtém stádiu se blíží 50 %. „Celkově pozorujeme značný nárůst v očekávané délce života za posledních 10 let. Mezi lety 2006 a 2016 narostla doba dožití u 70letých pacientů o 25,1 % u 60letých pak o 32,9 % a u 50letých dokonce o 44,6 %,“ upřesňuje Jakub Dvořáček.
Dřívější diagnostika onemocnění tak pomáhá snižovat úmrtnost i nutnost hospitalizace. Většina hospitalizací je v současné době kratší než 1 týden. Podíl hospitalizací s délkou kratší nebo rovnou 1 týdnu vzrostl o 17,4 procentních bodů při srovnání období 2007–2010 a 2015–2018. „Došlo také ke snížení vyplácených invalidních důchodů. Ušetřené náklady v této oblasti dosahují jen mezi lety 2013–2017 minimálně 112 milionů korun,“ doplňuje závěrem pan Dvořáček.