Diabetes II. typu
Cukrovka je ve světě i u nás jednou z nejrozšířenějších chorob. Česká republika patří v rámci Evropy k zemím s největším počtem nemocných. V roce 2030 u nás bude podle odhadů zhruba 1,3 milionu diabetiků. Nejčastějším typem je diabetes 2. typu, který v 85 % vzniká zpravidla v dospělosti. Diabetes 1. typu začíná v dětství a je ho nutné léčit inzulinem.
Diabetes není homogenní chorobou. Pacienti mohou trpět žízní, hubnutím i při normální chuti k jídlu, u některých pacientů dochází v důsledku nestálé koncentrace glukózy v krvi k záchvatům „vlčího“ hladu, častému nočnímu močené, sklonem k infekcím a únavou. Vysoká koncentrace glukózy v krvi (tzv. hyperglykemie) vede k častému výskytu komplikací, například k srdečné cévním onemocněním (infarkt, cévní mozková příhoda), neuropatii (postižení nervů a ztrátě citlivosti zejména dolních končetin), postižení očí (diabetická retinopatie) a postižení ledvin (diabetická nefropatie), které může končit ledvinným selháním. Může dojít až k porušení celistvosti kožního povrchu, zejména dolních končetin. Hnisavé diabetické vředy mnohdy vyžadují provést amputaci (části) končetiny. Jen v České republice bylo v roce 2016 téměř 10 000 diabetiků po amputaci dolní končetiny.
Větší efektivita léčby
Díky pokrokům v léčbě diabetu se daří jeho nebezpečným a nákladným komplikacím předcházet nebo oddalovat dobu jejich nástupu. Velmi důležitá je edukace pacienta, protože stejně důležité jako aplikace léků jsou dodržování diety a fyzická aktivita.
Za posledních zhruba 13 let bylo schváleno a uvedeno na trh přes 20 nových léčiv. Zavedení inzulínových pump (zatím jsou dostupné jen pro diabetiky 1. typu), respektive senzorů pro měření výšky glykemie, pacientům významně pomohlo s přesným monitorováním hladiny krevního cukru a dávkováním inzulínu.
„Kombinace různých tříd léčiv do jedné pilulky značně zjednodušila dávkování, přispěla k důkladnějšímu dodržování léčebného režimu, a tím i k větší efektivitě léčby,” uvádí Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Diabetici dnes mají dobu dožití srovnatelnou se zbytkem populace. Jak roste očekávaná doba dožití pacientů (v roce 2018 vzrostla na 79 let), roste i celkový počet pacientů s diabetem v populaci. I přes vyšší prevalenci se však daří snižovat počet hospitalizovaných a více než polovina pacientů se z pobytu v nemocnic vrací dříve než za týden.
Zvýšení práceschopnosti a snížení výdajů
Léčba diabetiků zatěžuje rozpočet zdravotnictví. Největším problémem jak z hlediska zdravotního, tak i ekonomického jsou totiž pozdní komplikace diabetu, které se dají kvalitní léčbou odvrátit, nebo oddálit.
Současná léčba šetří rovněž na invalidních důchodech. Pacienti jsou schopni zůstat déle ekonomicky aktivní bez potřeby pobírat důchod. „Kumulativní úspory na důchodech pro diabetes 2. typu činily v letech 2010 až 2018 171,7 milionu korun. Počet hospitalizovaných pacientů se za období 2010 až 2017 snížil o 28 tisíc. V roce 2030 by díky inovativním lékům mohl stát ušetřit až 40 milionů korun za rok na vyplacených invalidních důchodech diabetiků,” doplňuje Jakub Dvořáček.